Dom i ogród - jak stworzyć harmonijne połączenie przy pomocy natury? - Poradnik

Wszyscy wiemy, że powinniśmy zadbać o wygląd naszego domu, ale czy równie ważna jest jego relacja z otaczającym go ogrodem? Odpowiedź brzmi: tak! Harmonijne połączenie między domem a ogrodem może wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie i poprawić estetykę całej posesji Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie natury

Dom i ogród

Jak natura może pomóc w stworzeniu harmonijnego połączenia między domem a ogrodem?

Dom i ogród to dwa elementy, które zazwyczaj są traktowane osobno. Wszyscy wiemy, że powinniśmy zadbać o wygląd naszego domu, ale czy równie ważna jest jego relacja z otaczającym go ogrodem? Odpowiedź brzmi" tak! Harmonijne połączenie między domem a ogrodem może wpłynąć pozytywnie na nasze samopoczucie i poprawić estetykę całej posesji. Jednym z najlepszych sposobów na osiągnięcie tego celu jest wykorzystanie natury.

Piękne rośliny jako centralny punkt aranżacji ogrodu

Nośnikiem harmonii między domem a ogrodem są piękne rośliny. Można je wykorzystać w takim sposób, aby stworzyć spójną całość dookoła domu. W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad kolorami. Rośliny powinny najpierw być dopasowane do kolorów, które dominują na elewacji budynku. Jeśli kolorystyka elewacji jest stonowana, np. dominują ciepłe beże czy szarości, to warto postawić na rośliny z delikatnymi, pastelowymi barwami. Natomiast, jeśli elewacja jest kolorowa, to dobrym pomysłem jest wykorzystanie roślin o mocnych barwach, które będą idealnym zrównoważeniem dla kolorów elewacyjnych. Jednym z ciekawszych sposobów na urozmaicenie ogrodu są te również rośliny z wyrazistymi kształtami lub fakturami liści.

Piękne kwiaty w donicach i na oknach

Drugim sposobem na wykorzystanie natury w celu stworzenia harmonijnej relacji między domem a ogrodem, są piękne kwiaty w donicach i na oknach. Zwykle mieszkańcy od strony ulicy wykorzystują dekoracyjne rośliny, które są dobrze widoczne z zewnątrz. Kwiaty w donicach i skrzynkach na parapecie dodają uroku i koloru naszym oknom, a też elegantowo podkreślają kolorystykę elewacji. Jeśli jednak mamy przytulny ogród zamykający naszą działkę, warto też postawić na kwiaty i rośliny donicowe na tarasie lub balkonie. Taki sposób dekoracji wnętrz domu pozwoli nam cieszyć się pięknem natury bez wychodzenia z domu.

Wniosek jest taki, że dobry stosunek natury do naszego domu powinien opierać się na zasadzie harmonii. Musimy wykorzystać kolory, faktury i kształty roślin, tak aby pasowały one do kolorystyki elewacji i architektury naszego domu, ale również do krajobrazu. Podobnie donice w kwiaty powinny być w odpowiednim kolorze po to, aby pasować do okien i drzwi domu. Stosując się do tych wskazówek, stworzymy piękną przestrzeń dookoła naszego domu, która z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze samopoczucie i estetykę naszej posesji.