Dom i ogród - jak urządzić swoje mieszkanko w stylu retro? - Poradnik

Meble i dodatki w stylu retro

Najważniejszym elementem wystroju w stylu retro są meble Ich krągłowate kształty, a czasami futurystyczne kształty, spowodują, że przestrzeń nabierze niepowtarzalnego stylu

Dom i ogród

Jak urządzić mieszkanie w stylu retro

Marzysz o domu pełnym kolorów, intensywnych wzorów i niebanalnym stylu? Może warto zdecydować się na zmianę wystroju wnętrza mieszkania i przenieść się w czasie do lat 50-tych i 60-tych? W artykule tym przedstawimy kilka prostych wskazówek, jak w komfortowy i pomysłowy sposób urządzić swoje mieszkanko w klimacie retro.

Meble i dodatki w stylu retro

Najważniejszym elementem wystroju w stylu retro są meble. Ich krągłowate kształty, a czasami futurystyczne kształty, spowodują, że przestrzeń nabierze niepowtarzalnego stylu. Poszukaj mebli lub stylizowanych ikon designu sprzed lat - taborety, regały, fotele, kanapy i shaggy dywany. Meble w stylu retro często są ozdobione pasami skóry lub ekoskóry, a siedziska mają wygodne kształty, co gwarantuje wygodę podczas wypoczynku.

Aby uzupełnić stylizację, warto zadbać także o odpowiednie dodatki. Przykładowo, stylowe plakaty naściennie lub w ramach, suczarki w kształcie owoców, ceramiczne dzbanki na kwiaty lub melodie w formie skrzynki muzycznej to wyjątkowe dwory dla estetyki w stylu retro. Co więcej, ważne są także lampy - warto zwrócić uwagę na modele inspirowane odkryciami naukowymi lat 50-tych i 60-tych - wówczas przestrzeń zagoszczą w niepowtarzalnym klimacie.

Kolory w stylu retro

Kolejnym aspektem wartościowym przy urządzaniu mieszkania w stylu retro jest dobór kolorystyki. Najbardziej istotne są tu pastelowe barwy -różowy, lawendowy, szary, pudrowy róż czy turkusowy. Mieszkanie w takiej stylistyce nie musi mieć mrocznej barwy -nadmierna ilość kolorów może szkodzić i sprawiać, że pomieszczenie będzie chaotyczne. Odpowiednie kompozycje kolorów sprawiają, że struktura romansowa jest bardzo dobra dla naszych zmysłów, jak również dla naszej wyobraźni.

Pamiętajmy jednak, że styl retro opiera się na przypadkowym designie - to, co podoba nam się, będzie działaniem na naszych zmysłach. Co istotniejsze - styl retro nie musi być tylko dla sztuki, ale również wychodzić poza ramy sztuki.

Oto kilka porad, jak krok po kroku urządzić swoje mieszkanie w stylu retro. Dobrze dobrany kolorystycznie i stylistycznie design z roku na rok jest coraz popularniejszy. To stylistyka która nie ma swojego stałego wzoru i jednakowo się rozwija przez lata, zawsze zachowując swoją oryginalność i niepowtarzalny klimat. I choć ten styl może wydawać się nieco zaskakujący, to z pewnością warto zabawić się w urządzanie mieszkania w stylu retro i wprowadzić do swojego życia kawałek historii i kultury tamtych czasów.